Nie ma chyba na świecie dziecka, które nie marzyło by o posiadaniu własnego domku w ogrodzie, gdzie mogłoby spędzać wolny czas podczas zabaw w trakcie upalnego lata. Ogrodowy domek stanowi fantastyczne połączenie bazy, kryjówki czy też miejsca na przechowywanie wszystkich pomniejszych zabawek. To właśnie w ogrodowym domku dziecko może spędzać czas na dobrej zabawie ze swoimi rówieśnikami. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że jeżeli tylko rodzice dziecka posiadają odpowiednio duży ogród to decydują się na inwestycję w domek dla dziecka. Stając jednak przed decyzją zakupową trzeba zadać sobie pytanie – jaki domek wybrać aby był odpowiedni? Przyglądając się bowiem ogromnej liczbie oferowanych modeli na rynku można dostać bowiem bólu głowy od możliwości wyboru. Poniżej postaramy się zatem podpowiedzieć jak wybrać najlepszy domek ogrodowy dla dziecka.

Co znajdziesz w tym artykule:

Domek ogrodowy dla dzieci – dobór odpowiedniego rozmiaru

Zacznijmy od tego, że jeszcze nie tak dawno, bo kilka dekad temu najczęściej domek ogrodowy rodzice budowali dziecku samodzielnie. Wynikało to z braku tego rodzaju zabawek na rynku. Zaradny tata musiał zatem posłużyć się swoimi umiejętnościami stolarskimi aby przygotować dziecku tego rodzaju zabawkę do ogrodu. Na całe szczęście teraz nawet tata, który nie posiada zbyt dużych zdolności w obróbce drewna może sprawić swojej pociesze wspaniały ogrodowy domek.

Głównym kryterium wyboru podczas zakupu domku ogrodowego najczęściej jest jego rozmiar. Najmniejsze domki można zakupić już za kilka set złotych, podczas gdy duże i rozbudowane modele z dodatkową funkcjonalnością mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Rozmiar domku ogrodowego należy zatem dopasować do ilości dzieci jakie mają się w nim bawić, ich wieku oraz możliwości zagospodarowania przestrzeni w ogrodzie. Najmłodsze dzieci w wieku do trzech lat mogą z powodzeniem bawić się w domkach ogrodowych o wszystkich trzech wymiarach przekraczających jeden metr. Dzieciom powyżej trzeciego roku życia lepiej będzie się natomiast bawić w domku, którego szerokość jak i wysokość będzie przekraczać półtora metra. Najstarsze dzieci powinny natomiast mieć możliwość zabawy w domku którego szerokość i długość mają przynajmniej dwa metry, a wysokość wynosi niewiele mniej.

Wybierając rozmiar domku do ogrodu często warto kierować się zasadą kupna ,,na wyrost”. Dzieci rosną bowiem dość szybko, a sam domek to zabawka, którą zazwyczaj kupuje się przynajmniej na kilka lat. Warto również zauważyć , że domki ogrodowe dla dzieci mają możliwość łączenia z innymi zabawkami ogrodowymi, tworząc swoistego rodzaju całość. Jeżeli zatem posiadacie w ogrodzie zjeżdżalnię czy też piaskownicę to warto rozważyć również ten aspekt podczas dokonywania wyboru.

Popularne modele domków dla dzieci na rynku

Skoro wiemy już jak dobrać rozmiar domku przyjrzyjmy się najpopularniejszym obecnie modelom jakie można spotkać na rynku.

Domek wolnostojący dla dzieci

Na pierwszy ogień idą małe, wolnostojące domki ogrodowe. Jest to rozwiązanie z którym można spotkać się najczęściej. Swoim wyglądem przypominają bardzo często szopy narzędziowe w mniejszej skali i posiadają co najmniej parę okien oraz duże wejście. Dzięki swojej konstrukcji są stosunkowo łatwe do umiejscowienia w ogrodzie, zajmują jednak trochę więcej miejsca dając jednak w zamian szerszy wachlarz możliwości zabawy. Mogą również z powodzeniem służyć jako mini składzik na pozostałe zabawki pociechy.

Duży domek ogrodowy wolnostojący Mochtoys

Domek drewniany na słupkach

Kolejny rodzaj to domki drewniane na drewnianych balach lub też słupkach. Ten rodzaj sprawdzi się w przypadku nieco starszych dzieci. Swoim wyglądem i budową przypominają domek na drzewie i aby wejść do wnętrza domku należy skorzystać z drabinki ( dlatego też ze względów bezpieczeństwa ten rodzaj raczej poleca się starszym dzieciom ). Za wyborem takiego domku dla dzieci przemawia ograniczona ilość miejsca w ogrodzie. Za sprawą konstrukcji na balach można bowiem wykorzystać powierzchnię znajdującą się pod domkiem chociażby na umiejscowienie piaskownicy.

Baśniowy domek dla dzieci

Ostatni popularny typ domków ogrodowych to domki w baśniowym stylu. Swoim wyglądem przypominać mogą one zamki czy też skomplikowane, fantazyjne konstrukcje. Nie zawsze jednak w takim przypadku wyjątkowy design łączy się z funkcjonalnością. Trzeba zatem podjąć decyzję czy ważniejsze będą względy użytkowe czy też wizualne.

Baśniowy domek, zamek Frozen

Domek dla dzieci – bezpieczeństwo zabawy na pierwszym miejscu

Wybierając domek ogrodowy dla dziecka nie sposób przemilczeć aspektu bezpieczeństwa. Z całą pewnością przed zakupem należy upewnić się, że wybrany model posiada wszelkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Oprócz tego należy dokładnie przyjrzeć się konstrukcji domku i upewnić, że nie ma ona żadnych skaz i wad w postaci pęknięć czy też elementów, które wystają za obrys bryły.

Domek drewniany czy też plastikowy? – wybór materiału ma znaczenie

Od kwestii bezpieczeństwa możemy płynnie przejść do kwestii wyboru materiału z jakiego wykonany jest domek ogrodowy. Modele plastikowe raczej nie będą posiadać żadnych drzazg oraz borykać się problemem impregnacji konstrukcji. Niestety wytrzymałość tego typu rozwiązania może czasami pozostawiać nieco do życzenia – zwłaszcza w przypadku tańszych modeli. Domki ogrodowe wykonane z drewna mają co prawda lepszą wytrzymałość niż ich plastikowe odpowiedniki, należy jednak wziąć pod uwagę iż wymagać będą odpowiedniej konserwacji.


Z drugiej jednak strony domek plastikowy dla dzieci może pochwalić się większą mobilnością i łatwo przenieść go z miejsca na miejsce, co w przypadku raczej ciężkich domków drewnianych może stanowić spore wyzwanie. Domki drewniane lepiej wkomponowują się również w krajobraz ogrodu. W przypadku plastikowych modeli dużo trudniej uzyskać pożądany efekt harmonii w ogrodzie.

Podsumowanie – wybierz domek ogrodowy dopasowany do potrzeb dziecka

Reasumując powyższe rozważania łatwo zauważyć, że wybór domku ogrodowego zależy w dużej mierze od waszych potrzeb, zasobności portfela i możliwości aranżacji miejsca w ogrodzie. W głównej mierze podczas podejmowania decyzji zakupowej należy określić rozmiar domku ogrodowego, jego typ, materiał z jakiego został wykonany oraz to czy posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Jeżeli natomiast chcielibyście do domku dobrać jeszcze inne dodatki to zachęcamy do lektury naszego poradnika jakie zabawki ogrodowe wybrać