W samochodzikach na akumulator dla dzieci głównym źródłem energii są żelowe akumulatory. Stosuje się je w zabawkach ze względu na fakt, że mogą pracować w praktycznie każdej pozycji, są bardzo odporne na wstrząsy i wibracje oraz nie zawierają niebezpiecznych dla maluchów kwasów. Jeżeli chcemy zapewnić dziecku możliwość swobodnej zabawy w autku akumulatorowym musimy pamiętać o jego ładowaniu. W tym artykule wyjaśnimy jak prawidłowo ładować autka na akumulator oraz jak zadbać o ich bezproblemową eksploatację przez malucha. Jeżeli natomiast zastanawiasz się jeszcze jakie autko elektryczne dla dziecka kupić to zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu samochodów elektrycznych dla dzieci..

Co znajdziesz w tym artykule:

Jak długo trwa ładowanie samochodu na akumulator dla dziecka?

Czas ładowania akumulatora zabawkowego pojazdu zależy od jego napięcia. Pierwsze pełne ładowanie pojazdów 6 V, 12 V i 24 V zwykle zajmuje około 10 godzin. Każde kolejne ładowanie zabawek jest krótsze i w zależności od napięcia akumulatora będzie oscylować w granicach odpowiednio 8 godzin (akumulator 6V) i 9-10 godzin (12 i 24V akumulator). Dokładne dane w tym względzie prezentuje poniższa tabela.

Napięcie Czas ładowania (2A)
6V 8h
12V 9h
24V 10h

Jak długo należy ładować samochodzik na akumulator dla dziecka o napięciu 6V?

Standardowe, pełne naładowanie akumulatora 6V przy użyciu ładowarki 6V o prądzie wyjściowym 500 mA wymaga około 10 godzin.  Trzeba jednak mieć na uwadze, że czas ten może się różnić w zależności od pojemności akumulatora, poziomu rozładowania i prądu wyjściowego ładowarki.

Jak długo należy ładować dziecięcy samochodzik na akumulator o napięciu 12V?

Pełne naładowanie akumulatora 12V przy użyciu standardowej ładowarki zajmuje zwykle około 9 godzin. Czas ten można teoretycznie skrócić korzystając z innej ładowarki niż producenta. W celu uniknięcia uszkodzeń i skrócenia żywotności akumulatora w samochodziku dla dziecka 12V zalecamy jednak unikać takiego rozwiązania.

Jak długo należy ładować dziecięcy samochodzik na akumulator o napięciu 24V?

W przypadku autka na akumulator dla dziecka z akumulatorem 24V pełne naładowanie będzie wymagało co najmniej 10 godzin. To najdłuższy czas ze wszystkich omawianych rodzajów akumulatorów, i trzeba mieć na uwadze, że zakup jeepa na akumulator czy też sportowego autka akumulatorowego dla dziecka wyposażonego w 24V akumulator wiąże się z długim czasem ładowania.

Jak prawidłowo ładować autko na akumulator dla dziecka

Jak prawidłowo ładować akumulatory w samochodzikach dla dzieci?

Ładowanie samochodziku na akumulator wydaje się prostą kwestią. Wkładamy kabel do gniazdka i po problemie. Zwracamy tutaj jednak uwagę na kilka niuansów, które dla niektórych rodziców, którzy kupili taki pojazd mogą być istotne. Po pierwsze, akumulatory w zabawkowych samochodzikach najlepiej ładować zaraz po zakończeniu zabawy, gdy tylko pojazd daje oznaki rozładowania (wolno jeździ lub wyłącza się co parę chwil). Dodatkowo akumulatory z zabawkowych samochodzików nie powinny być przechowywanie w stanie niskiego naładowania. Z czasem mogą bowiem ulec degradacji i nie utrzymywał prawidłowego poziomu ładowania. Zdarza się, że nawet po 4-5 dniach całkowitego rozładowania akumulatora w pojeździe dla dzieci może dojść do znacznego pogorszenia pojemności urządzenia. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że po czasie akumulator w pojeździe ulegnie samo rozładowaniu. W okresie zimowym trzeba więc pamiętać o podładowaniu urządzenia raz na 2 miesiące.

Przeładowanie samochodziku na akumulator - skutki

Ze względu na degradację zachodzącą, gdy akumulator pozostaje w stanie rozładowanym, bardzo ważne jest, aby pojazd był ponownie ładowany po każdym użyciu. Do bezpiecznego ładowania akumulatora można używać fabrycznej ładowarki dołączonej do pojazdu. Zazwyczaj pojazd najlepiej podłączyć na noc, pamiętając jednak o jego odpięciu z ładowarki, tak by nie przekroczyć czasu 24 godzin. Co prawda fabryczne ładowarki posiadają niski prąd wyjściowy zmniejszający ryzyko przeładowania akumulatora, lecz lepiej jest odpiąć urządzenie gdy tylko będzie w pełni naładowane.

Co się stanie, jeśli nie będziesz ładować autka na akumulator przez dłuższy czas?

Jeśli nie będziesz ładować samochodziku na akumulator dla dziecka przez długi czas to rozładuje się ono i może dojść do trwałego uszkodzenia ogniw akumulatorowych, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia pojemności. Dlatego jeśli dziecko nie korzysta z zabawki przez dłuższy czas (na przykład w zimie) to miej na uwadze, by autko na akumulator było naładowane i przechowywane w chłodnym, suchym miejscu.

Jakiej ładowarki należy używać do ładowania autek akumulatorowych dla dzieci?

Bardzo istotne jest, by do ładowania zabawki używać ładowarki dostarczonej z samochodzikiem przez producenta. Korzystanie z innej ładowarki może spowodować uszkodzenie zdolności akumulatora do utrzymywania ładunków.