Piaskownica to jedno z tych miejsc do zabawy, które stanowiło ważny punkt na dziecięcej mapie rozrywki każdego z nas. Możliwość tworzenia różnorakich budowli z piasku to po prostu znakomita forma spędzania wolnego czasu. Piaskownica ma również tą przewagę, że bez problemu umieścimy ją nawet w małym ogrodzie. Za wyborem piaskownicy przemawia również stosunkowo niski koszt jej zakupu. Na chwilę obecną można jednak spotkać na rynku bardzo szeroką ofertę piaskownic ogrodowych dla dzieci. Skąd więc można wiedzieć którą wybrać? Na pytanie jak wybrać najlepszą piaskownicę dla dziecka postaramy się odpowiedzieć w poniższej publikacji.

Co znajdziesz w tym artykule:

Piaskownica w ogrodzie – kluczowe jest jej umiejscowienie

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie czym kierować się podczas wyboru piaskownicy dla dzieci powinniśmy na chwilę zatrzymać się przy temacie jej umiejscowienia w ogrodzie. Optymalnym wyborem będzie umiejscowienie piaskownicy w pobliżu innych konstrukcji, które dzieci wykorzystują do zabawy ( mowa tutaj o zjeżdżalni, domku ogrodowym czy też huśtawce ).  Poprzez taki zabieg nasze pociechy będą w trakcie zabawy przebywać w określonej części ogrodu co ułatwi sprawowanie opieki nad nimi. Jeżeli w ogrodzie nie znajdują się jeszcze inne obiekty do zabawy to warto postawić piaskownicę w pobliżu balkonu lub tarasu. Trzeba jednak uważać aby miejsce, które wybierzemy było w miarę jasne, ale też jednocześnie częściowo osłonięte. Ma to na celu uchronienie dziecka przed zbyt silnym wpływem promieniowania UV podczas letnich zabaw w ogrodzie oraz kontaktem ze zbyt nagrzanym piaskiem.

Dodatkowa ważna uwaga dotyczy posiadaczy zwierząt. W takim przypadku dobrze jest rozważyć odgrodzenie piaskownicy przed Waszym kochanym psiakiem.

Czego unikać podczas wyboru miejsca na piaskownicę w ogrodzie?

  • unikajmy miejsc zbyt mocno nasłonecznionych ( przegrzanie dziecka ) oraz cienistych ( komary i inne owady )
  • w bezpośrednim sąsiedztwie oczka wodnego
  • w pobliżu ogrodzenia
  • blisko furtki oraz niebezpiecznych roślin ( pokrzywy, rośliny z cierniami )

Piaskownica – dobierz odpowiedni rozmiar

Kluczową kwestią podczas wyboru piaskownicy powinno być określenie jej wielkości. Z perspektywy dziecka oczywiście im większa – tym lepsza. Odpowiednio duża piaskownica ogrodowa może zapewnić swobodę zabawy dziecku wraz z rodzicem. Większa piaskownica wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością wygospodarowania dość sporej ilości miejsca w ogrodzie. Również ich utrzymanie będzie kosztowniejsze ( wymiana piasku ).

piaskownica BIG Duża

Optymalnym rozwiązaniem będzie zatem znalezienie rozmiaru, który nie będzie zbyt mały ale również zbyt wielki. W przypadku młodszych pociech, do trzeciego roku życia wystarczyć powinna piaskownica o długości przekraczającej odrobinę jeden metr. Starsze dzieciaki powinny natomiast doskonale bawić się w piaskownicy o wymiarach w okolicy półtora metra.

Piaskownica drewniana czy też plastikowa?

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru piaskownicy jest materiał z jakiego ma być ona wykonana. Na rynku spotkać można modele wykonane z drewna jak i też z plastiku. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku dzieci z każdego przedziału wiekowego i najczęściej wykonane są z drewna iglastego. Często takowe modele wyposaża się również w specjalne zamykanie lub możliwość łączenia z innymi konstrukcjami, często pojawiającymi się na placu zabaw ( na przykład zjeżdżalnia ). Drewniane piaskownice zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa, należy jednak pamiętać o ich impregnacji. Ich atutem jest również łatwość wkomponowania w architekturę ogrodową. Główną wadą jest wspomniana przed chwilą konieczność impregnacji raz na rok oraz dodatkowej konserwacji.

Konkurencyjne rozwiązanie, czyli piaskownice plastikowe oferują bardzo szeroki wybór kolorów oraz kształtów. Sprawdzają się przez ten fakt najlepiej w przypadku najmłodszych dzieci. Ich niekwestionowaną zaletą jest z całą pewnością niższa cena. Do wad takiego rozwiązania zaliczyć trzeba niestety mniejszą trwałość. Plastik nagrzewa się na słońcu i może przez to blaknąć oraz się zniekształcać. Z drugiej jednak strony ze względu na swoją lekką konstrukcję plastikowe piaskownice ogrodowe dużo łatwiej przenieść w bardziej odpowiednie miejsce w ogrodzie.

Piaskownica – opcjonalne wyposażenie dodatkowe

Klasyczną piaskownicę w kształcie kwadratu lub prostokąta można również wyposażyć w pewne dodatki. Mowa tutaj o modelach, z zamykaniem ( które ma chronić znajdujący się piasek ), piaskownicach z daszkiem czy też całych zestawach łączących piaskownicę z domkiem ogrodowym lub zjeżdżalnią.

Podsumowanie – jak wybrać najlepszą piaskownicę

Reasumując, wybór piaskownicy zależy od kilku czynników. Z całą pewnością należy wziąć pod uwagę wiek dziecka, ilość dostępnego w ogrodzie miejsca, dostępny budżet oraz chęci i czas do ewentualnej konserwacji piaskownicy. Jeżeli jednak szukacie innnego rodzaju zabawki to zachęcamy was do lektury artykułu jakie zabawki ogrodowe wybrać