W powszechnej opinii panuje przekonanie, że matematyka to królowa nauk. Niestety jak pokazują statystki z roku na rok coraz to więcej dzieci ma problemy z podstawowymi zadaniami matematycznymi. Z tego też względu tak istotne jest zapoznanie dziecka z podstawami liczenia już od najmłodszych lat. W poniższym poradniku skoncentrujemy się zatem nad tym jak zachęcić dziecko do nauki matematyki.

Co znajdziesz w tym artykule:

Nauka matematyki poprzez zabawę

Nie ma chyba lepszego sposobu na naukę niż poprzez zabawę. W przypadku matematyki wcale nie musi być inaczej. Do zachęcenia dziecka do nauki liczenia warto wykorzystać dostępne obecnie gry edukacyjne takie jak planszówki, puzzle, liczydło edukacyjne czy też karty. Element rywalizacji związany z tego typu zabawą sprawi, że dziecko będzie dużo chętniej podejmowało próbę zrozumienia różnych działań matematycznych.

Młodzi spędzają również bardzo dużo czasu grając w gry na smart fonach czy też tabletach. Również te urządzenia można wykorzystać do zachęcenia dziecka do nauki matematyki. Wystarczy skorzystać z dedykowanych aplikacji, które w interaktywny i ciekawy sposób wprowadzają dziecko w świat liczb i działań matematycznych.

Pamiętaj aby pokazać praktyczne zastosowanie działań matematycznych

Nauka liczenia, dodawania, mnożenia i innych działań będzie przyjemniejsza dla dziecka jeżeli uświadomimy młodemu człowiekowi w jaki sposób będzie mógł wykorzystać zdobytą wiedzę w prawdziwym świecie. Warto przy tym towarzyszyć dziecku podczas poznawania podstaw. Wystarczy do tego celu wykorzystać takie codzienne czynności jak gotowanie, liczenie pieniędzy w sklepie, mierzenie odległości podczas wyboru mebli do mieszkania itd.

Dodatkowo aby nie zniechęcić dziecka do nauki liczenia i matematyki nie należy porównywać jego obecnych umiejętności z rówieśnikami. Jako rodzice musicie zdawać sobie sprawę, że dzieci rozwijają sie w różnym tempie. Należy zatem wykazać się cierpliwością i konsekwencją w nauczaniu.

Unikaj gotowych rozwiązań – postaw na własne wnioski dziecka

Należy również unikać podczas nauki matematyki z dzieckiem pytań w stylu ,,czego nie rozumiesz”. Malec nie ma bowiem jeszcze na tyle rozwiniętej wiedzy aby być w stanie odpowiedzieć na tak postawione pytanie i zwyczajnie się zniechęci. Zamiast tego lepiej skoncentrować się na rozmowie z pociechą i zlokalizowaniu gdzie leży trudność. Podczas wspólnej nauki jako rodzić musisz się wykazać cierpliwością, zrozumieniem, oraz unikać skomplikowanych terminów.

Podczas nauki matematyki nie warto również zdradzać dziecku rozwiązania zanim ono samo na nie nie wpadnie. Wykaż się cierpliwością i powtarzaj zadanie aż dziecko samo dojdzie do wniosków, które pozwolą na udzielenie poprawnej odpowiedzi.

Nauka liczenia będzie przebiegać znacznie sprawniej jeżeli pozwolisz dziecku do obliczeń skorzystać z palców lub też wykorzystasz jakieś dodatkowe rekwizyty jak patyczki czy też groszki. Stymulacja dodatkowych zmysłów pozwoli dziecku lepiej i szybciej przyswoić wiedzę.

Nauka liczenia – konsultuj postęp dziecka z jego nauczycielem ze szkoły

Matematyka nie opiera się na wyuczonych odpowiedziach ale logicznym myśleniu i dostrzeganiu wzorców. Z tego też względu staraj się ograniczać podawanie dziecku gotowych twierdzeń i zamiast tego zaproponuj jakiś problem do rozwiązania. Jeżeli tylko pociecha sama dojedzie do odpowiednich wniosków to efekty swojej pracy na długo zapadną w jego pamięci.

Matematyka i nauka liczenia będzie również przebiegać w optymalny sposób jeżeli swoje wysyłki w tym względzie będziesz konsultował z nauczycielem matematyki ze szkoły dziecka. Dopytaj się o mocne i słabe strony swojej pociechy i postaraj się pracować w domu nad tymi aspektami, które wymagają poprawy.