W dobie popularyzacji smarfonów i tabletów rodzicom coraz ciężej jest przekonać dziecko do innych form spędzania wolnego czasu niż multimedialna rozrywka. Spędzanie całego dnia z oczami wlepionymi w elektroniczne wyświetlacze nie służy jednak młodemu człowiekowi. Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka warto przekonać je, że zabawy ruchowe i spędzanie czasu na świeżym powietrzu również potrafi przynieść dużo radości. W poniższym artykule podpowiemy zatem jak zachęcić dziecko do zabawy na dworze.

Co znajdziesz w tym artykule:

Zalety zabawy na świeżym powietrzu


Zacznijmy od zalet jakie niesie ze sobą zabawa na świeżym powietrzu. Otóż dzięki takiej formie spędzania czasu dziecko staje się zdrowsze, polepsza swoją sprawność fizyczną. Zabawa na dworze pozwala wyładować nadmiar energii i tym samym zadbać o balans psychyczny młodej osoby.

Dlaczego dzieci wolą spędzać czas wpatrzone w ekrany komputerów lub smartfonów?


Główną przyczyną spędzanai tak długich godzin przed ekranem smartfonów czy tabletów przez dzieci jest najzwyczajniej w świecie - nuda. Zatem to na barkach rodziców stoi obowiązek zapewnienia dziecku zdrowej i interesującej formy rozrywki. Oczywiście dziecka nie da się do niczego zmusić. Należy jednak zaproponować mu kilka form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wtedy z całą pewnością młody człowiek wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Zaproponuj spędzanie czasu na placu zabaw


Z całą pewnością plac zabaw to miejsce gdzie dzieci mogą zapomnieć o problemach i troskach i oddać się czystej rozrywce. Co istotne taki prosty plac zabaw można również urządzić dziecku w ogrodzie. Obecnie zabawki ogrodowe dla dzieci takie jak zjeżdżalnie, piaskownice czy huśtawki wcale nie należą do specjalnie drogich. Wystarczy zatem odrobina miejsca w ogrodzie i można stworzyć dziecku idealne miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. W jednym z naszych wpisów dokładnie omawiamy, które zabawki do ogrodu wybrać i czym kierować się podczas wyboru.

Postaw na sport


Innym rozwiązaniem jest zaproponowanie dziecku różnych dyscyplin sportowych. Któraś z nich powinna je zainteresować na tyle aby samo chciało trenować. Na sam początek dobrym pomysłem będzie zabranie dziecka do szkoły piłkarskiej, na pierwszą lekcje karate czy też w sezonie zimowym - na narty lub snowboard. Najważniejsze to mieć cały czas z tył głowy, że każda forma sportu czy też aktywności fizycznej ma być przede wszystkim dla pociech formą dobrej zabawy. W innym przypadku malec zniechęci się i będzie go trudniej przekonać do zabawy na świeżym powietrzu.

Propozycje dla młodych fanów motoryzacji i odkrywców


Jeżeli Twoja pociech to urodzony odkrywca i poszukiwacz ciekawym pomysłem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu może okazać się przemieszczanie za pomocą różnego rodzaju pojazdów. Mowa tutaj o autkach na akumulator, rowerkach czy też hulajnodze. Jazda na rowerze pozwoli nabyć umiejętność utrzymywania równowagi przez dziecko, a samochodzikiem na akumulator da szansę poznania ogólnych założeń poruszania się po drogach.