Jak wybrać zabawki dla pięcolatka?

Dobór zabawek pod kątem wieku i stopnia rozwoju dziecka to bardzo istotna kwestia. Dzieci w zależności od wieku mają bowiem zupełnie inne potrzeby, zdolności oraz zainteresowania. W poniższym poradniku postaramy się polecić Wam zabawki dedykowane dzieciom w wieku pięciu lat.

Co znajdziesz w tym artykule:

Zabawki pomagające w prawidłowym rozwoju 5-latka

Dzieci pięcioletnie są z reguły bardzo emocjonalne. Przekłada się to również na dobór odpowiednich zabawek. W tym wieku pociecha nie jest jeszcze w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji swoich zachowań oraz podjąć się rozwiązywania zbyt skomplikowanych zadań z powodu braku cierpliwości. Dlatego też gry czy zabawki nie powinny być zbyt skomplikowane i posiadać jasne i klarowne zasady.

Proste gry planszowe i karciane

Bazując na informacjach o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie sugerujemy zatem dobór stosunkowo prostych gier planszowych oraz karcianych. Popularny Monopol będzie zbyt trudny dla pięciolatka jednak niezbyt skomplikowane planszówki zapewnią dziecku doskonałą zabawę – zwłaszcza z rodzicami.

Pięciolatki czyli wulkan energii

Dzieci w tym wieku mają wręcz niespożyte pokłady energii, które muszą w jakiś sposób rozładować. Znakomicie sprawdzą się pod tym względem zabawki wymagające ruchu oraz takie przeznaczone do użytku na świeżym powietrzu. Zjeżdżalnia ogrodowa stanowi tutaj doskonały przykład zabawki dzięki której maluch będzie mógł się wyszaleć. Również inne podobne zabawki jak trampoliny dla dzieci znakomicie się sprawdzą w tym przypadku. W przypadku sportu należy mieć na uwadze, że dzieci na tym etapie rozwoju nie radzą sobie jednakowo i sporty drużynowe dla mniej zdolnych maluchów mogą być nieco na wyrost gdyż dzieci zaczynają się już w tym wieku porównywać.

zjeżdżalnia ogrodowa z domkiem ogrodowym

Zabawki dla pięcioletniego chłopca i pięcioletniej dziewczynki

Pięciolatki wykazują już pierwsze przejawy zainteresowania zabawkami i zabawami w grupie rówieśników tej samej płci. Tradycyjnie chłopcy preferują zabawki związane z motoryzacją ( pojazdy na akumulator ) czy też budownictwem ( zestaw małego majsterkowicza ) podczas gdy dziewczynki kierują swoje zainteresowanie w stronę lalek.

Nauka czytania i pisania poprzez zabawę

Dzieci wkraczające w piąty rok życia interesują się już literkami i liczbami. Warto pomóc rozwijać im znajomość liter poprzez zabawę. W tym celu polecamy zainteresować się tablicami edukacyjnymi czy też grami wykorzystującymi właśnie literki.

Prawidłowy rozwój zdolności manualnych poprzez zabawę

Warto pomóc 5-latkom w ćwiczeniu zdolności manualnych potrzebnych również podczas pisania. Nudne i monotonne ćwiczenia ze szlaczkami lepiej zastąpić zabawą. Idealnie sprawdzą się tutaj zestawy plastyczne, które pozwolą dziecku ćwiczyć pracę rączek oraz rozwijać wyobraźnie.

Rozwój wyobraźni 5-latka poprzez zabawę

Ćwiczenie wyobraźni jest bardzo istotnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka w wieku pięciu lat. Do tego celu warto zainwestować w zabawki takie jak klocki. Mowa tutaj zarówno o klasycznych klockach LEGO jak i też innych obecnych na rynku klockach. Bez względu na model klocków jaki zostanie wybrany zarówno składanie klocków samodzielnie według instrukcji jak i też tworzenie zupełnie nowych konstrukcji będzie stanowić fantastyczną rozrywkę i ćwiczenie dla wyobraźni młodego człowieka.

klocki dla dzieci

Idealne zabawki dla pięciolatka i pięciolatki

Mamy nadziej, że powyższe propozycje zabawek ułatwią Wam podjęcie decyzji zakupowej a Wasze dzieci będą mogły fantastycznie spędzić czas na radosnej zabawie.