Dzień Dziecka jest już coraz bliżej i chyba nie ma rodzica, który nie zastanawiałby się jaki prezent z tej okazji kupić swojemu dziecku. Każde dziecko jest jednak inne i nie ma jednego uniwersalnego prezentu, który sprawiłby radość wszystkim pociechom. Dlatego też przygotowaliśmy poniższy poradnik, w którym to postaramy się podpowiedzieć jak wybrać prezent na Dzień Dziecka ze względu na jego wiek.

Co znajdziesz w tym artykule:

Dzień Dziecka – krótka historia święta wszystkich dzieci

Dzień Dziecka to święto stałe, który co roku wypada w tym samym czasie czyli pierwszego czerwca. W roku 2020 pierwszy czerwca to akurat poniedziałek. Międzynarodowy Dzień Dziecka w naszym rodzimym kraju oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest właśnie 1 czerwca już od przeszło pół wieku, a dokładniej mówiąc od roku 1950. Warto tutaj nadmienić, że są inne kraje gdzie Dzień Dziecka przypada na zupełnie inny termin. We Francji jest to 6 stycznia a w Japonii 5 maja w przypadku chłopców i 3 marca w przypadku dziewczynek.

Jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać dla malucha?

Mimo, że młodsze dzieci jeszcze nie w pełni zdają sobie sprawę z istnienia Dnia Dziecka i tego, że z jego okazji mogą liczyć na prezent to znakomita większość rodziców czy też dziadków na pewno nie zapomni o tak istotnej dacie w kalendarzu i postara się o prezent, którym zostanie obdarowane maleństwo. W przypadku mniejszych dzieci ciężko mówić o dopasowaniu prezentu do gustu dziecka, czy też spełnianiu ich marzeń zabawkowych ponieważ pociecha sama nie potrafi określić co jej się podoba. W związku z tym w przypadku mniejszych dzieci najlepiej będzie postawić na zabawki, które będą pozytywnie oddziaływać na zmysły dziecka. Idealnie do tego celu sprawdzą się zabawki edukacyjne. Najlepiej takie, które będą rozwijać wyobraźnię oraz koordynację ruchową. Na szczególną uwagę zasługują stoliki edukacyjne, gdzie dziecko znajdzie wiele przycisków z efektami dźwiękowymi czy też świetlnymi. Stolik edukacyjny to po prostu bardzo dużo różnorodnych możliwości zabawy.

jak dobrać prezent zabawkę do wieku dziecka

Prezent dla 2 latka – jak wybrać

Zastanówmy się teraz jaki prezent dla 2 latka będzie najbardziej odpowiedni. Maluszek w tym wieku jest już nieco bardziej żywiołowy i najczęściej uwielbia być w ruchu. Potrafi się samodzielnie poruszać i zaczyna czerpać coraz to większą radość z używania języka. Będą mu się zatem podobać zupełnie inne zabawki niż gdy był nieco młodszy.

Jeździki dla dwulatka

W przypadku dwulatka, który właśnie o własnych nogach wyrusza na podbój świata idealnym prezentem z okazji Dnia Dziecka będzie jeździk. Zabawki tego typu nie kosztują kroci i już w okolicach stu złotych można znaleźć jeździk czy też pchacze, które pomogą wzmocnić ciało dziecka i umożliwić mu jeszcze sprawniejsze poruszanie się. Wybierając jeździk dla dziecka warto pamiętać o tym aby był on dopasowany do wzrostu dziecka.

Puzzle dla dwulatka

Kolejną bardzo ciekawą propozycją prezentu dla 2 latka są puzzle. Oczywiście mowa tutaj o zestawach składających się z mniejszej liczby elementów jak na przykład szesnastoelementowe puzzle. Smyki w wieku dwóch lata z całą pewnością będą czerpać radość z układania prostych elementów puzzli tworzących motyw na przykład z ich ulubionej bajki.

Drewniane klocki dla 2 latka

Jedną z bardziej uniwersalnych zabawek, które towarzyszą dziecku w jego najmłodszych latach są klocki. Za sprawą ogromnego wyboru modeli klocki można dopasować do wieku dziecka tak aby pociecha czerpała maksymalną radość z zabawy i tworzenia. W przypadku 2 latka idealnym wyborem będą składające się z nieco większych elementów klocki drewniane.

Prezent dla 3 latka na Dzień Dziecka

Szukając zabawki na prezent dla 3 latka warto zwrócić uwagę w stronę zabawek drewnianych. Zabawki drewniane słyną z wytrzymałości oraz dużych możliwości kreatywnych, dlatego też najczęściej utrzymane są w bardzo radosnej, barwnej kolorystyce. Ze względu na dużą różnorodność zabawek drewnianych z takowego podarku ucieszą się zarówno dziewczynki jak i chłopcy w wieku około 3 lat. Bardzo duży wybór puzzli, gier czy klocków drewnianych jak i też zabawkowych zestawów kucharskich jest znakomitą inspiracją do kreatywnej zabawy i stanowi bardzo ciekawy pomysł na prezent dla 3 latka lub nieco starszego dziecka.

zabawki edukacyjne dla dzieci

Pluszaki dla 3 latka

Dziecko w wieku 3 lat z całą pewnością będzie czerpać również dużą radość z prezentu w postaci pluszaka. Przyjemna w dotyku maskotka da poczucie bezpieczeństwa i zachęci dziecko do wspólnej zabawy. Stanowić będzie powiernika pierwszych sekretów dziecka i uwolni je od zmartwień i trosk. W sklepie eBajlandia znaleźć można różnorodne pluszaki takie jak klasyczne misie czy też fantastyczne stworki, które pokocha twoja pociecha.

Prezent dla 5 latka

Pięciolatki to prawdziwe wulkany energii. Warto zatem szukając prezentu dla 5 latka wybrać zabawkę, która pomoże w dobry sposób spożytkować twórczy zapał i energię malca. Przedszkolaki to dzieci niezwykle ciekawe świata, które chłoną wiedzę niczym gąbka jeżeli tylko zostanie ona im podana w interesujący sposób. W przypadku przedszkolaków znakomicie sprawdzą się zabawki edukacyjne, które będą pomocne w nauce liczenia czy też poznawania liter. Wiek pięciu lat to też moment w którym dziecko zaczyna uczyć się funkcjonowania i zabawy w grupie. Zabawki pozwalające na zabawę w kilkoro dzieci z całą pewnością pozwolą dziecku na lepsze przystosowanie się do przebywania w grupie.

zabawki i gry planszowe dla starszych dzieci

Pięciolatki kochają również udawać dorosłych i częstą wykorzystują ten motyw podczas zabawy. Dzieci w wieku przedszkolnym, a w szczególności dziewczynki będą czerpały zatem dużo radości z zabawek takich jak lalki, wózki czy też domki dla lalek. Z racji wspomnianej wcześniej dużej ilości energii jaka drzemie w pięciolatkach będą one czerpać też radość z zabawy na świeżym powietrzu. Zabawki takie jak rowerki, hulajnogi, zjeżdżalnie ogrodowe czy też huśtawki to idealny pomysł na prezent dla 5 latka.

W skrócie – jaki prezent na dzień dziecka wybrać:

Prezent dla maluszków:

Prezent dla 2 latka:

Prezent dla 3 latka:

  • pluszaki
  • misie

Prezent dla 5 latka:

  • zabawki edukacyjne, nauka liczenia i literek
  • lalki, domki dla lalek
  • zjeżdżalnie ogrodowe
  • huśtawki
  • hulajnogi, rowerki