Zanim dziecko w pełni posiądzie umiejętność swobodnego poruszania się większość czasu spędza w wózku lub też w ramionach rodziców. Wraz z dalszym rozwojem dziecko zaczyna być jednak coraz bardziej samodzielne i niezależne i chce samo odkrywać świat. Gdy dziecko przekroczy pierwszy rok życia, utrzymanie go w popularnej spacerówce może stanowić spore ograniczenie dlatego warto rozważyć zapewnienie dziecku możliwości bardziej swobodnego poruszania się – na przykład przy pomocy rowerka.

Co znajdziesz w tym artykule:

Rowerek trójkołowy na początek przygody ze swobodnym poruszaniem się

Najczęściej przygodę z nauką jazdy na rowerze dzieci rozpoczynają od rowerka trójkołowego. Zaletą tego rodzaju rowerków jest stabilność oraz możliwość kontrolowania rowerka poprzez specjalną rączkę do pchania. Oprócz tego rowerki trójkołowe bardzo często wyposażone są w dodatkowe gadżety, które mają zachęcić dziecko do jazdy ( klakson, uchwyt na soczek czy też lusterka ). Z racji, że dziecko dynamicznie rośnie warto podczas wyboru rowerka trójkołowego wybrać model, który pozwoli na regulację wysokości kierownicy oraz siodełka. Pozwoli to dziecku cieszyć się rowerkiem przez dłuższy czas. Podczas wyboru rowerka trójkołowego warto zwrócić również uwagę na dobór opon. Opony wykonane z pianki lub plastiku są może lżejsze ale posiadają dużo gorszą przyczepność niż tradycyjne opony gumowe. Są tańsze ale jednocześnie nie dają takiego komfortu jazdy jak ich tradycyjne odpowiedniki.

wieloetapowy rowerek trójkołowy dla dziecka

Rowerek biegowy dla rocznego dziecka

Alternatywą dla wspomnianych rowerków trójkołowych coraz częściej stają się rowerki biegowe. Można nawet uznać, że to prawdziwy zakupowy hit ostatnich lat. Rowerki biegowe kupowane są głównie ze względu na fakt iż podczas korzystania z nich dziecko przyjmuje postawę która pomaga w późniejszej nauce utrzymania równowagi. Wybierając rowerek biegowy również warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Podobnie jak w przypadku rowerków trójkołowych, również lepiej zdecydować się na model z regulacją wysokości siodełka i kierownicy. Dodatkowo warto upewnić się, że rowerek biegowy posiada ręczny hamulec. Oczywiście na początku przygody z jazdą na jednośladzie dziecko będzie w stanie wyhamować nóżkami jednak wraz z progresowaniem w umiejętnościach jazdy i rozwijaniu większych prędkości hamulec będzie niezwykle pomocny.

rowerek biegowy dla dziecka

Rowerek dla rocznego dziecka – zwróć uwagę na aspekt bezpieczeństwa

Bez względu na podjętą decyzję o zakupie jednego lub drugiego rodzaju rowerka należy pamiętać cały czas o bezpieczeństwie dziecka. Zalecamy zatem zwrócić baczną uwagę na to czy rowerek posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Oprócz tego należy wyposażyć dziecko w kask, który ochroni głowę przed upadkiem oraz opcjonalne ochraniacze na kolanka i łokcie. Nauka jazdy bowiem praktycznie zawsze wiąże się z upadkami.

Jaki rowerek dla rocznego dziecka wybrać?

Jak zwykle głosy odnośnie wyboru danego rowerka będą podzielone. Z jednej strony rowerek biegowy daje dziecku możliwość ćwiczenia równowagi już na bardzo wczesnym etapie. Z drugiej jednak strony nauka jazdy na rowerku biegowym jest znacznie trudniejsza i wiąże się z podniesionym ryzykiem upadku malucha. W takiej sytuacji trójkołowy rowerek dla rocznego dziecka zapewnia większe bezpieczeństwo i pozwala w dużo bardziej stopniowy i spokojny sposób zdobyć umiejętności potrzebne do jazdy na rowerku. Można zatem przyjąć, że w przypadku młodszych dzieci lepszym rozwiązaniem będzie rowerek trójkołowy, podczas gdy nieco starsze pociechy powinny skorzystać na wyborze rowerka biegowego. Wszystko to jednak jest mocno subiektywne i zależy od wielu czynników. Najważniejsze jednak aby zachęcić dziecko do korzystania z jednośladów i zadbać o jego prawidłowy rozwój.