Zadbanie o prawidłowy rozwój i dobrą motorykę naszych maluszków leży na sercu praktycznie każdego rodzica. Znakomitym sposobem na realizację tych celów jest jazda na rowerze. Oczywiście małe dzieci nie potrafią jeszcze utrzymać równowagi tak aby bezpiecznie jeździć dlatego z myślą o nich przygotowano rowerki trójkołowe. Poniżej postaramy się wam przedstawić kilka istotnych informacji odnośnie tego co powinien mieć idealny rowerek trójkołowy dla dziecka.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć bardzo dużo modeli rowerków trójkołowych, które przeznaczone są już dla dzieci które skończyły szósty miesiąc życia. Ogromną większość stanowią jednak rowerki trójkołowe dla rocznych dzieci. Na szczególną uwagę zasługują modele uniwersalne opisywane jako rowerki 3 w 1 czy też nawet 6 w 1. To na nich głównie skupimy się w tej publikacji.

Co znajdziesz w tym artykule:

Rowerek trójkołowy – proste sterowanie to podstawa

Jednym z obowiązkowych elementów rowerka trójkołowego dla dziecka powinna być z całą pewnością  rączka prowadząca, która da możliwość rodzicom kontrolować drogą i trasę rowerka trójkołowego. Pozwoli to w pełni zadbać o aspekt bezpieczeństwa podróży. Warto również zwrócić uwagę czy wspomniana rączka posiada regulację wysokości, gdyż znacznie ułatwi to manewrowanie.

Rowerek 3 Kołowy Wesoła Kaczka

Stabilność i miejsce na nogi to podstawa w rowerku trójkołowym

Wybierając model rowerka trójkołowego dla rocznego dziecka warto zwrócić uwagę aby posiadał on szeroką podstawkę na nóżki. Kiedy bowiem wasza pociecha się zmęczy będzie mogła postawić tam swoje stopki bez niebezpieczeństwa, że ześlizgną się one na ziemię. Dodatkowo rowerek powinien mieć wygodne siedzisko oraz oparcie. Najlepiej aby były one wykonane z miękkich materiałów, a samo siedzisko miało możliwość regulacji materiałową wkładką.

Komfortowa i cicha podróż na rowerku trójkołowym – zwróć uwagę na koła

Aby zapewnić komfort podróżowania maluchowi dobrze przyjrzeć się materiałom z jakich zostały wykonane koła rowerka. Najczęściej można spotkać się z kołami wykonanymi z plastiku. Ich zaletą zdecydowanie jest niska waga która pomaga podczas transportu. Niestety potrafią one generować spory hałas. Piankowe lub gumowe koła są co prawda droższym rozwiązaniem jednak pozwalają one cieszyć się dziecku z bardziej komfortowej jazdy.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka wybierając rowerek trójkołowy wieloetapowy

Bez wątpienia bardzo istotny jest również aspekt bezpieczeństwa podczas wyboru rowerka trójkołowego dla dziecka. W związku z tym zaleca się aby rowerek trójkołowy 6w1 posiadał pasy bezpieczeństwa dzięki którym będziemy mieli pewność, że dziecko nie wypadnie z siedziska. Dodatkowo warto zadbać o ochronę malucha przed promieniami słonecznymi. W tym przypadku przydatny okaże się daszek z regulowaną wysokością. W trakcie letnich upałów da on nam gwarancję, że dziecko będzie znajdować się cały czas w cieniu i nie grozi mu niebezpieczeństwo. Jeżeli jesteśmy już przy względach bezpieczeństwa to dobrze będzie się upewnić, że wybrany rowerek trójkołowy posiada
antypoślizgowe pedały i uchwyty kierownicy.

Wieloetapowy Rowerek Trójkołowy + trąbka ECO Trike

Rowerek trójkołowy 6 w 1 – postaw na uniwersalność

Wybierając rowerek trójkołowy warto również zwrócić uwagę aby posiadał on koszyk lub też torbę na zabawki oraz inne drobiazgi. Znacznie ułatwi to wszelkie wycieczki z malcem. Pod względem uniwersalności dobrze również aby posiadał on zdejmowane części takie jak rączka czy barierka. Dzięki temu wraz z dorastaniem malucha rowerek nadal będzie mógł mu służyć i nie trzeba będzie z niego rezygnować po jednym sezonie.

Rowerek trójkołowy – podsumowanie

Główną zaletą rowerków trójkołowych jest możliwość zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do rozwijania zdolności motorycznych oraz zapewnienia dobrej zabawy. Nie znaczy to jednak, że można kupić pierwszy lepszy model rowerka z brzegu. Lepiej dobrze zastanowić się nad wyborem i pamiętać, że rowerek trójkołowy powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo, komfort podróżowania, stabilność oraz oczywiście radość z jazdy.