Jazda na rowerku trójkołowym to swoisty rytuał przejścia dla wielu dzieci. Rowerek trójkołowy wybacza więcej błędów dlatego stanowi doskonały wstęp do przygody z jazdą na tradycyjnym rowerze. Wszystko dzięki temu, że jazda na trójkołowym rowerku pozwala dziecku rozwinąć wiele przydatnych umiejętności. W poniższym artykule skupimy się na kompleksowej analizie jakie korzyści daje dziecku nauka jazdy na trójkołowcu.

Co znajdziesz w tym artykule:

Jakie korzyści dla rozwoju dziecka daje jazda na rowerku trójkołowym?


Wielu rodziców zastanawia się czy naukę jazdy na rowerze swoich pociech zacząć od zakupu tradycyjnego rowerku czy też może najpierw zdecydować się na rowerek trójkołowy. W poniższym artykule przedstawimy jakie konkretnie korzyści przynosi nauka jazdy właśnie od rowerka z trzema kołami.

Poprawia koordynację ruchową i balans


Jazda na rowerku trójkołowym to bardzo efektywny sposób na poprawę koordynacji ruchowej oraz poczucia równowagi dziecka. W szczególny sposób nauka jazdy rozwija koordynację na linii ręka - oko kiedy dziecko stara się sterować rowerkiem. Oprócz tego poprawia się koordynacja ręka - noga kiedy dziecko uczy się przemieszczania. Za sprawą zamontowanych bocznych kółek dziecko może w bezpieczny sposób rozwinąć umiejętność utrzymywania równowagi, która pozwoli później na płynniejsze przejście do jazdy na klasycznym jednośladzie.

Wzmacnia pewność siebie


Wraz z postępami w nauce jazdy na rowerku trójkołowym dziecko nabiera coraz to więcej pewności siebie. Dziecko uczy się jak prawidłowo skręcać, omijać przeszkody i wiele więcej. Dzięki zdobytemu doświadczeniu poprawia się jego pewność siebie dzięki czemu pociecha jest w stanie zmierzyć się z coraz to większymi wyzwaniami.
Wieloetapowy Rowerek Trójkołowy

Przykład rowerka tójkołowego - wieloetapowego ECO Trike

Niezależność dziecka


Nauka jazdy na trójkołowcu pozwala również rozwinąć w dziecku poczucie niezależności. Przemieszczając się z jednego miejsca do drugiego ( oczywiście pod okiem rodziców ) maluch zyskuje poczucie niezależnośći, które pobudza w nim chęć do eksplorowania i poznawania świata wokół niego. Głód i ciekawość otaczającego świata popycha dziecko do dalszego rozwoju - wszystko dzięki jeździe na rowerku trójkołowym.

Obsługa akcesoriów rowerowych


Rowerki trójkołowe są obecnie bardzo bogato wyposażone - można znaleźć model wyposażone w klakson, lusterka czy też sygnały dźwiękowe. Dziecko poruszając się na tak wyposażonym jednośladzie uczy się obsługi tych urządzeń co zaprocentuje oczywiście w przyszłości. Patrzenie w lusterka pozwoli lepiej oceniać odległość na drodze i rozwinie wyobraźnię dziecka.

Świadomość zagrożeń na drodze i poczucie bezpieczeństwa


Jak wspomnieliśmy na wstępie jazda na rowerku trójkołowym jest znacznie bezpieczniejsza dla dziecka niż klasyczny rowerek. Jeżdżąc zatem na takim pojeździe dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie. Jednocześnie w znacznie bardziej kontrolowanych warunkach jest w stanie uczyć się czyhających na drodze zagrożeń - jak dziury, krawężniki czy też inne przeszkody.

Znakomite przygotowanie do jazdy na jednośladzie


Zakup rowerka trójkołowego to etap w drodze do jazdy na klasycznym rowerku. Etap niezwykle istotny. Pozwoli bowiem dziecku na dużo szybsze i płynniejsze nauczenie się poruszania na jednośladzie. Dziecko będzie w końcu zaznajomione z podstawami jak pedałowanie, skręcanie czy też utrzymywanie równowagi. Jeżeli zatem zależy wam na tym aby proces nauki jazdy na rowerku przebiegł szybko i sprawnie to polecamy inwestycję w rowerki trójkołowe.