Zjeżdżalnia to rodzaj zabawki, która sprawia ogrom frajdy wszystkim dzieciom. Co ciekawe również dorośli nie stronią od okazjonalnego skorzystania z tego typu rozrywki. Pokazuje to, że ślizganie się na zjeżdżalni stanowi znakomity pomysł na dobrą zabawę dla całej rodziny. Jak jednak wybrać odpowiednią zjeżdżalnie i gdzie ją umiejscowić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Co znajdziesz w tym artykule:

Doskonałym miejscem do umiejscowienia zjeżdżalni będzie przydomowy ogród. Pozwoli to bowiem dzieciom mieć prosty i szybki dostęp do zabawki a jednocześnie jako rodzicie, będziecie mieć cały czas podgląd na to co właśnie robią wasze dzieci.

Rodzaje konstrukcji zjeżdżalni ogrodowych

Zjeżdżalnie ogrodowe dostępne są jednak w wielu rodzajach. Możemy zatem przyjąć, że na rynku obecne są modele, które różnią się konstrukcją, wymiarami jak i też przeznaczeniem wiekowym. Pod względem konstrukcji wyróżniamy zatem trzy najbardziej popularne rodzaje. Mowa tutaj o zjeżdżalni ogrodowej:

  • dmuchanej
  • rozporowej
  • stelażowej

Jak same nazwy wskazują w przypadku zjeżdżalni dmuchanej wystarczy napełnić ją powietrzem aby była gotowa do zabawy. W przypadku rozporowej zjeżdżalni należy zamontować ją na solidnej konstrukcji wykonanej z drewna lub też metalu. Ostatni rodzaj to zjeżdżalnie ogrodowe stelażowe, które można z powodzeniem przenosić z miejsca na miejsce.

Zjeżdżalnia ogrodowa dobrana do wieku

Jak wspomnieliśmy wcześniej zjeżdżalnie ogrodowe można również podzielić ze względu na przeznaczenie wiekowe. I tak najszerszą grupę stanowią zjeżdżalnie dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Spotkać się można oczywiście również z modelami przeznaczonymi dla dzieci powyżej piątego roku życia jak i też  takich przeznaczonych dla nieco większych maluchów.

zjeżdżalnia ogrodowa Feber dla małych dzieci

Wielkość zjeżdżalni dobrana do miejsca w ogrodzie

Zjeżdżalnie różnią się między sobą również wymiarami. Oczywiście im większa zjeżdżalnia ogrodowa tym teoretycznie większe możliwość ślizgania się po dłuższym zjeździe. Oczywiście wybierając zjeżdżalnie trzeba brać pod uwagę ilość dostępnego miejsca w ogrodzie. Nie wszyscy posiadają bowiem duży ogród. Czasami należy iść na kompromis i zdecydować się na model, który nie zajmie aż tak wiele miejsca.  Istotne będzie także samo umiejscowienie urządzenia. Otóż zjeżdżalnia powinna znajdować się w częściowo zacienionym miejscu i być widoczna z okna domu lub też balkonu. Unikajcie również stawiania zjeżdżalni blisko potencjalnie niebezpiecznych miejsc takich jak ulica, ogrodzenie czy też trujące rośliny.
Duża zjeżdżalnia ogrodowa Smoby dla osób dysponujących miejscem w ogrodzie

Zjeżdżalnia ogrodowa Smoby Megagliss

Z jakich materiałów wykonane są zjeżdżalnie ogrodowe?

Omawiając konstrukcję zjeżdżalni ogrodowych pominęliśmy jeszcze jeden dość istotny temat czyli materiał z jakiego mogą być one wykonanie. Mini zjeżdżalnie dla maluszków najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych lub też włókien szklanych. Wybierając zatem konkretny model warto zdecydować się na taki wykonany z materiałów, które przetrwają niekorzystne warunki atmosferyczne jakie panują na dworze ( w głównym stopniu chodzi o odporność na promieniowanie UV i blaknięcie ). Same rynny na których odbywa się ślizganie wykonane są najczęściej z bardzo wytrzymałych tworzyw lub też metalu.

Aspekt bezpieczeństwa podczas używania zjeżdżalni ogrodowej

Podczas każdej zabawy należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo dziecka. Nie inaczej jest w przypadku korzystania ze zjeżdżalni w ogrodzie. Z tego też względu wybierając zjeżdżalnie dobrze jest się upewnić, że została ona wykonana z odpowiednią starannością i nie posiada żadnych ostrych krawędzi.

Dodatkowo warto zwrócić baczną uwagę na to czy dany model zjeżdżalni posiada odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Da to wam gwarancję, że produkt został przetestowany i nie zagraża w żaden sposób spokojnej i bezpiecznej zabawie pociechy.

Oprócz tego należy pamietać, że zjeżdżalnie ogrodowe można połączyć z innymi ogrodowymi zabawkami. Jeżeli ciekawi was jakie zabawki ogrodowe warto wybrać to odsyłamy was do jednego z naszych poradników.