Do niedawno panowało przekonanie, że pierwszy rower dziecko powinno otrzymać gdy poszło do zerówki. Zatem nauka jazdy na rowerze rozpoczynała się zazwyczaj w wieku od 5 do 7 lat. Na całe szczęście obecnie odchodzi się od takiego podejścia. Jazdy na rowerze mogą uczyć się bowiem już dużo młodsze dzieci. W zależności od predyspozycji nawet dwu lub trzy latki mogą rozpocząć przygodę z jednośladami. Oczywiście mogą pojawiać się wątpliwości czy tak małe dziecko będzie w stanie poradzić sobie z jazda na rowerku. Postaramy się przyjrzeć temu tematowi i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące was w tej kwestii pytania.

Co znajdziesz w tym artykule:

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerze?


Na bazie zdobytej wiedzy i doświadczenia można obecnie śmiało założyć, że dziecko, które ma 18 miesięcy lub jest starsze może już rozpocząć naukę jazdy na rowerku. Oczywiście na początek nie będzie to tradycyjny jednoślad ale o tym opowiemy wam w dalszej części tego artykułu.

Błędne przekonanie o etapach nauki jazdy na rowerze


Wiele osób może być przekonanych, że dziecko powinno rozpocząć naukę jazdy na jednośladzie od razu od klasycznego rowerka wyposażonego w boczne kółka. Nic bardziej mylnego. Wasza pociecha może do nauki jazdy podchodzić stopniowo i pierwszym krokiem do tego celu może być skorzystanie z możliwości, jakie daje rowerek biegowy.

Rozpoczęcie nauki jazdy na jednośladach od rowerków biegowych jest od wielu lat praktykowane w krajach skandynawskich. Na samym początku rodzice kupują rowerek biegowy gdzie pociecha może stabilnie usiąść, mając obie nogi na stabilnej powierzchni i w ten sposób małymi kroczkami uczyć się utrzymywania równowagi bez ryzyka upadku. Naturalnie pewne potknięcia mogą mieć miejsce dlatego nawet w przypadku rowerków biegowych zaleca się aby nauka odbywanła się na miękkim podłożu ( trawa jeżeli dziecko uczy się jeździć na zewnątrz, dywan w przypadku nauki w domu ). Wszystko po to aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i jednocześnie nie zniechęcić go do dalszych postępów.

Pierwsza jazda na rowerze - o czym należy pamiętać?


W przypadku przejścia na klasyczny rowerek również trzeba pamiętać o tym, że nie trzeba od razu rzucać dziecka na głęboką wodę i można skorzystać z rowerków trójkołowych. Pozwolą one zaznajomić się dziecku z poruszaniem się przy użyciu pedałów i nabrania wprawy w kierowaniu rowerkiem. Jednocześnie należy tutaj nadmienić, że z przesiadką na tradycyjny jednoślad nie można też zwlekać zbyt długo. Im szybciej dziecko spróbuje swoich sił na klasycznym rowerku tym lepiej pozna technikę jazdy.

Początki nauki jazdy - jak pomóc dziecku?


Na początku przygody z jazdą na rowerku biegowym warto odrobinę pomóc dziecku poprzez jego trzymanie. Wystarczy delikatnie przytrzymać siodełko czy też położyć rękę na pleckach dziecka. Poprzez takie działanie młody adept jazdy na rowerze poczuje się pewniej i przyzwyczai do jazdy. Zdobyte zaufanie i pewność siebie zaowocuje w kolejnych etapach nauki.

Czas zmiany rowerka biegowego na rowerek z napędem


Gdy dziecko opanuje już przemieszczanie się na rowerku biegowym powinna przyjść pora na próbę jazdy na rowerku z napędem. Zazwyczaj odpowiedni moment na przejście dziecka z rowerka biegowego na rower z napędem będzie w wieku od dwóch do trzech lat. Wiele zależy tutaj jednak od indywidualnych predyspozycji dziecka. Dzięki nabytemu doświadczeniu w jeździe na rowerku biegowym dziecko nie będzie odczuwać takiego lęku i obaw przy próbach jazdy na rowerku trójkołowym czy też klasycznym jednośladzie.

Na pytanie czy dziecko powinno od razu skorzystać z klasycznego rowerka czy też posiłkować się modelem trójkołowym czy też czterokołowym muszą odpowiedzieć sami rodzice na bazie zebranych obserwacji. Jeżeli dziecko wykazuje ponadprzeciętne umiejętności w utrzymywaniu równowagi można od razu pozwolić mu sprawdzić się na klasycznym rowerku. W przeciwnym wypadku lepiej jednak przez jakiś czas dać szansę dziecku na naukę jazdy z dodatkowymi kółkami. Zalety jazdy na rowerku trójkołowym przestawiamy tutaj.
Będąc przy tym temacie warto również poruszyć aspekt ekonomiczny. Tymczasowy zakup rowerka trójkołowego może bowiem wydawać się rodzicom mało ekonomicznym rozwiązaniem. Na całe szczęście na rynku są obecnie dostępne rowerki wieloetapowe, które w prosty sposób można dopasować do tempa nauki dziecka. Rowerek wieloetapowy jak sama nazwa wskazuje może zatem być zarówno rowerkiem z dodatkowymi kołami jak i też klasycznym jednośladem.

wieloetapowy rowerek trójkołowy

W jaki sposób pomóc dziecku w jeździe na rowerze bez bocznych kółek?


Do niedawna jedną z najczęściej spotykanych metod nauki jazdy było wykorzystanie specjalnego drążka, który był montowany z tyłu rowerka, aby opiekun dziecka mógł pomóc w stabilizacji toru jazdy. Niestety takie rozwiązanie ma ogromną wadę - wyraźnie spowalnia tempo nauki balansowania i utrzymania równowagi przez dziecko. Z tego też względu radzimy sięgać rodzicom po tego typu rozwiązanie wyłącznie wtedy, jeżeli dziecko ma bardzo duże problemy z nauką jazdy. Dużo lepiej skorzystać ze wspomnianej wcześniej metody opierającej się na trzymaniu siodełka rowerka lub oparciu ręki w okolicy łopatek pociechy.

Gdzie najlepiej uczyć się jazdy na rowerze?


Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części należy dołożyć wszelkich starań aby nie zniechęcić dziecka do nauki jazdy. Oczywiście różnego rodzaju upadki będą się zdarzać, ale należy zapewnić dziecku możliwie jak największe bezpieczeństwo. Z tego też względu na pewno pojawi się pytanie, gdzie najlepiej uczyć się jazdy na rowerku? Otóż najlepiej wybrać powierzchnie w miarę równe oraz miękkie. Trawnik powinien być optymalnym wyborem, gdyż ograniczy ryzyko bolesnych upadków.